Osmanlı Konağı, 1878 yılında Şahtene (Şatana) ailesi tarafından yaptırılmıştır. Aynı aile otel yapımına kadar bu konakta yaşamaktaydı. Bugün T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme ve tescilli yapı belgeli olarak Mardin Osmanlı Konağı ismiyle bölge turizmine hizmet vermektedir. Konağın doğu kısmı bir dönem ilkokul olarak hizmet vermiştir. Restorasyon yapılırken orijinal hali gözetilerek ek üniteler planlanmıştır. Otelin tüm sosyal aktivitelerinin merkezidir. Mardin’e özgü 17 taş odası ile bir tarafında Mezopotamya, diğer tarafında eşsiz Mardin Kalesi ve muhteşem Mardin manzarası olan Osmanlı Terası bulunmaktadır.

Tarihi şehrin güneye açılan geniş avluları, yüksek tavanları, sonsuzluğu yalnız ufuk çizgisiyle sınırlanan manzaraları ve yüksek yamaçtan ovaya açılan eyvanlar, kapılar ve pencereler…

Bir konakta doğup büyüyen ve yaşayan insanların hayata bakışı, derinliği ve ufku bambaşka olur. Konaklarda bir başkadır yemek kokusu, bir başkadır müzik tınısı… Tahtırevanlarda yatıp gökyüzünde size yakın yıldızlarla söyleşmek hayatın anlatılmaz tatlarındandır. İşte Mardin Osmanlı Konağı bu rüyayı yaşayabileceğiniz en görkemlilerindendir.

Siz değerli misafirlerimizi Osmanlı konağında ağırlayarak bir Güneydoğu masalı yaşatma iddiasındadır. Klasik Mardin Konağı’nın tüm özelliklerini barındıran, aynı zamanda modern çağın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edilmiş konağımız, tarihi ve konforu yaşamanızı sağlayacaktır. Konaklarımızda kaldığınız zaman belki de bir zaman tüneline girmişçesine eski medeniyetleri hissedecek ve onları yaşayacaksınız.

Değerli konuklar; yeni dünyalar keşfedip modern zamanların sorunlarından biraz olsun uzaklaşmak ve hayata farklı bir pencereden bakmak istiyorsanız, buyurun bunu Mardin Osmanlı Konağı 'nda gerçekleştirin!